مرکز پشتیبانی انفورماتیکمرکز پشتیبانی انفورماتیکمرکز پشتیبانی انفورماتیک

مشاوره نصب سیستم ERP

خدمات مشاوره نصب سیستم ERP

همگام سازی و یکپارچه کردن فرایند های تحلیلی و اجرایی یک سازمان همواره جزء اولویت های اصلی مدیران بوده است. مسئله ای که با کمک برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) صورت می گیرد. امروزه اغلب مدیران شرکت های موفق با بهره گیری از خدمات مشاوره نصب سیستم ERP نسبت به مدیریت و خودکارسازی طیف گسترده ای از عملیات های تجاری از جمله حسابداری، منابع انسانی، فروش و مدیریت موجودی (انبار) اقدام می کنند. سیستم های ERP، نوعی نرم افزار مدیریت فرایند کسب و کار متشکل برنامه های کاربردی یکپارچه و متمرکز هستند که در بهینه سازی فرایند های سازمان نقش مؤثری ایفا می کنند. اما خدمات مشاوره نصب سیستم ERP، بر چیزی بسیار بزرگتر از نصب یک نرم افزار کامپیوتری دلالت دارد و شامل پیاده سازی نوعی تفکر سازمانی در تمام بخش های مجموعه می شود. این تفکر سیستمی با برنامه ریزی و مدیریت یکپارچه کلیه منابعی که در اختیار مجموعه کسب و کار است (منابع مالی، منابع انسانی، نقدینگی، دارایی ها و غیره) مدیران را در اخذ تصمیمات مناسب و انتخاب استراتژی های متفاوت همراهی می کنند. در این راستا مجموعه مرکز پشتیبانی انفورماتیک با بهره گیری از متخصصین و کارشناسان در رشته های مختلف مالی ، تولید ، صنایع ، بازاریابی ، فروش ، انبارداری ، مهندسی نرم افزار ، مهندسی فناوری اطلاعات و متخصصین مدیریت استراتژیک میتواند مشاوری مورد اعتماد برای کلیه مراحل اجرای سیستم مدیریت منابع سازمانی یا ERP باشد و از تحلیل کسب و کار شما تا انتخاب و اجرای سیستم مدیریت منابع سازمانی همواره در کنار شما خواهد بود . در این راستا قرارداد مشاوره ERP و یا قرارداد پیاده سازی ERP این خدمات را ارائه می دهند . سامانه های ERP از زمان پیدایش تا کنون مسیر درازی را پیموده اند تا به شکل تکامل یافته امروزی در دسترس مجموعه های خدماتی و تجاری قرار بگیرند. با استفاده از خدمات مشاوره نصب سیستم ERP، داده های تکراری کاهش یافته و کیفیت کلی دیتا افزایش می یابد؛ بدین ترتیب سازمان ها از منافع حاصل از افزایش کارایی، سودآوری و صرفه جویی در زمان برخوردار می شوند. امروزه سیستم های ERP در انواع متنوعی با کاربرد های متفاوت از هم موجود است و نرم‌ افزار های برنامه‌ ریزی منابع سازمانی درمقایسه با گذشته ویژگی های بسیار زیادی دارند. ویژگی هایی که به طور فزاینده ‌ای پیچیده و مناسب برای پاسخگویی به خواسته ‌های سازمان ‌های امروزی طراحی شده اند. همین تنوع و پیچیدگی سبب می شود استفاده از خدمات مشاوره نصب سیستم ERP بدون شک جزئی جدایی ناپذیر از مدیریت سازمان ها، مشاغل و شرکت ها در سراسر جهان باشد.
متخصصان مشاوره نصب سیستم ERP چه کاری انجام می دهند؟

متخصصان مشاوره نصب سیستم ERP ترکیبی از کلیه خدمات و اقدامات مورد نیاز برای پشتیبانی شرکت ها در پیاده سازی نرم افزارهای سازمانی را ارائه می کنند، اما نقش آن ها محدود به این مورد نمی شود.
آن ها بسیار قبل تر از انتخاب و نصب نرم افزار برای ارزیابی فرایند های تجاری موجود در شرکت و مشاهده چگونگی بهبود آنها فعالیت خود را آغاز می کنند.

شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP در مورد پروسه های تجاری معمول، قوانین موجود در شرکت ها، نحوه مدیریت و برنامه ریزی منابع سازمانی و همچنین انواع نرم افزار های موجود آگاهی کامل دارند.
این شرکت ها با تعریف نیازهای سازمانی از طریق تجزیه و تحلیل کسب و کار، پیکربندی نرم افزار، انتقال داده ها، آموزش کاربران و پشتیبانی از امکانات نرم افزار برای بهبود سودآوری مجموعه تجاری تلاش می کنند.

مشاوره نصب سیستم ERP
نحوه کارکرد یک سیستم ERP به چه صورتی است؟

سیستم های ERP مدرن بسیار شبیه به شرکتی که در آن مستقر شده اند عمل می کنند. هر بخش باید با بخش دیگری ارتباط برقرار کند تا عملیات روان انجام شود. به طور مثال واحد های فروش و حسابداری یا فروش و بازاریابی در ارتباط و هماهنگ با یکدیگر وظایف خود را انجام می دهند. کارشناسان مشاوره نصب سیستم ERP به منظور ایجاد ساده ‌سازی و بهینه‌ سازی فرآیند های کسب‌ و کار در هر بخش فعالیت می کنند. اگر تلاش آن ها موفقیت آمیز باشد، از آنجا که ماژول‌ های ERP همه در یک منبع واحد متمرکز هستند، اقدامات انجام شده در یک بخش می‌ تواند منجر به بروز نتایج یا اقداماتی در یک بخش دیگر بشود.

به عنوان مثال، هنگامی که ثبت یک سفارش در واحد فروش انجام شود، به طور خودکار فاکتور آن ایجاد شده و همزمان سند آن در واحد حسابداری ثبت و تغییرات مربوط به موجودی کالا در انبار اعمال می شود. کارشناسان مشاوره نصب سیستم ERP با توجه به گردش کار و فرآیند های تجاری یک شرکت و بر اساس قوانین از پیش تعیین شده نوع رابطه بین واحد های مختلف را در سیستم ERP تعریف می کنند.

سیستم ERP به عنوان زنجیری منحصر به فرد و تابع قانون، پیوند بخش های مختلف یک مجموعه را برعهده دارد و این سیستم برای سازمان کاربردی یکپارچه را به همراه دارد.

اقدامات شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP

نخستین مسئولیت شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP این است که با توجه به نتایج حاصل از بررسی های خود، راهنمایی های لازم در خصوص انتخاب نوع نرم افزار و همچنین انتخاب ماژول های داخل نرم افزار را در اختیار سازمان ها قرار دهد. به عبارت دیگر، در مرحله اول هدف یک مشاور ERP این است که مطمئن شود مجموعه کسب و کار تصمیم درستی می گیرد.

در گام بعدی متخصصان مشاوره نصب سیستم ERP با توجه به گردش کار حاصل از مرحله نخست (آنالیز مجموعه و انتخاب نرم افزار) نسبت به تنظیم سیستم ERP اقدام می کنند. هنگامی که سیستم با توجه به نیاز سازمان مربوطه آماده شد، مشاوران با سایر اعضای کلیدی سازمان (مدیریت و کاربران) پیرامون مطالعه و اثر بخشی واقعی سیستم ERP جلساتی را برگزار می کند.

پس از نهایی شدن تغییرات، متخصصان مشاوره نصب سیستم ERP ضمن پیاده سازی سیستم در سازمان و انتقال داده ها، با ادغام تمام فرایند های تجاری معمول، کلیه بخش ها را به هم متصل کرده و متناسب با سبک مدیریت و منافع سازمان برای آن ها قانون تعریف می کنند.

در نهایت آموزش کارکنان برای هماهنگی با سیستم ERP و رفع خطا های احتمالی در مرحله اجرای پروسه باید انجام شود. در این جا علی رغم عملیاتی شدن ERP در سازمان، فرایند مشاوره نصب سیستم ERP به اتمام نمی رسد. بلکه ارائه خدمات پشتیبانی از نرم افزار نیز از مسئولیت های مشاوران این حوزه می باشد. علاوه بر این مجموعه های تجاری متناسب با شرایط اقتصادی و اجتماعی روز به طور دائم در حال تغییر و تحول هستند و ممکن است به مرور زمان  نیاز های جدیدی برای آن ها مطرح و یا با تغییر اولویت ها مواجه شوند.
در چنین مواقعی مجدداً شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP وارد عرصه شده و با آنالیز دوباره مجموعه و در نظر گرفتن اقدامات متعاقب، خواسته های سازمان ها را برآورده می سازند.

آیا برای راه اندازی ERP به یک شرکت مشاوره نصب سیستم ERP نیاز دارم؟

اگر مطمئن نیستید که چه سیستم ERP برای سازمان شما مناسب است یا اینکه نمی دانید از سیستم فعلی خود با تمام قابلیت هایش استفاده می کنید؛ استفاده از خدمات مشاوره نصب سیستم ERP بهترین اقدامی است که می توانید انجام دهید. مشاوران ERP معمولاً با طیف گسترده ای از نرم افزارهای مختلف و نحوه استفاده از آنها برای بهبود فرآیند های تجاری آشنا هستند. علاوه بر گستردگی ویژگی های مربوط به نرم افزار ها، زمانی که به دنبال ارتقای سازمان خود به سطوح بالا تر هستید عوامل دیگری نیز وجود دارد که فرایند مشاوره نصب سیستم ERP را برای کسب و کار شما ضروری می کند.

 • این افراد متخصص از طریق ساده سازی فرایند های تجاری در وقت شما صرفه جویی می کنند. زمانی که یک سیستم ERP به تأیید هر دو طرف رسید، مشاوران نصب سیستم، پروسه انتقال آرام مجموعه تجاری از شرایط فعلی به تحول دیجیتال را انجام می دهند و به این ترتیب با ساده سازی فرایند انتقال و آزاد شدن نیروی انسانی مجموعه از انجام چنین اقداماتی، زمان زیادی صرفه جویی و در اختیار خواسته های سازمان قرار می گیرد.
 • متخصصان مشاوره نصب سیستم ERP دانش گسترده ای از نرم افزار های موجود و همچنین دید جامعی از بازار دارند. آنها می توانند راهنمایی های لازم پیرامون سرمایه گذاری بر بخش ها و زمینه های مختلف را در اختیار شما قرار دهند و از این طریق در منابع مالی سازمان نیز صرفه جویی کنند.
 • شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP به صورت موردی کار می کنند؛ به این معنی که بر اساس نیاز سازمان ها و بنا بر مصلحت آن ها راه حل های شخصی و سفارشی متناسب با آن مجموعه را ارائه می کنند. این رویکرد سفارشی و استراتژی های انحصاری است که می تواند زمینه ساز تمایز بین یک سازمان با رقبایش بشود.
 • یک متخصص مشاوره نصب سیستم ERP با توجه به تجربه های گذشته و شناختی که پیرامون سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی دارد، قادر است پروژه ERP را از شکست و اتلاف هزینه سرمایه گذاری شده مصون نگه دارد.
 • با توجه به پیوسته بودن واحد ها با یکدیگر، مشکلاتی مانند خزش محدوده، تست ناکافی و پاکسازی ضعیف داده ها و غیره در صورت عدم شناسایی به موقع سبب بروز اختلال در سایر بخش ها خواهند شد. متخصصان مشاوره نصب سیستم ERP با توجه به تخصص خود سریع تر قادر به تشخیص باگ های مجموعه و نرم افزار هستند و از این طریق می توانند از مختل شدن سایر قسمت ها جلوگیری نمایند.

خدمات مشاوره نصب سیستم ERP

شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP که در ارائه خدمات در حوزه عملکرد این سیستم ها فعالیت دارند، به شرکت ها در شناسایی فرایند ها یا واحد هایی که نیاز است از طریق ERP مورد توجه قرار گیرد کمک می کنند. مشاور عملکردی سیستم ERP از اطلاعاتی که سازمان در اختیار او قرار می دهد و همچنین دانش و تخصص خود استفاده می کند تا بهترین راه حل را برای بهبود وضعیت مجموعه کسب و کار پیدا کند.

مدیریت کسب و کار یک فرایند پیچیده است و عوامل زیادی می توانند مسیر تصمیم گیری ها را تغییر دهند. شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP با ارائه خدمات عملکردی به مدیران کمک می کنند تا حد زیادی از رخ دادن فرایند های اشتباه جلوگیری کنند.

ارائه خدمات مشاوره عملکردی سیستم های ERP

شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP که در ارائه خدمات در حوزه عملکرد این سیستم ها فعالیت دارند، به شرکت ها در شناسایی فرایند ها یا واحد هایی که نیاز است از طریق ERP مورد توجه قرار گیرد کمک می کنند.
مشاور عملکردی سیستم ERP از اطلاعاتی که سازمان در اختیار او قرار می دهد و همچنین دانش و تخصص خود استفاده می کند تا بهترین راه حل را برای بهبود وضعیت مجموعه کسب و کار پیدا کند.

مدیریت کسب و کار یک فرایند پیچیده است و عوامل زیادی می توانند مسیر تصمیم گیری ها را تغییر دهند. شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP با ارائه خدمات عملکردی به مدیران کمک می کنند تا حد زیادی از رخ دادن فرایند های اشتباه جلوگیری کنند.

سیستم اتوماسیون کسب و کار

سیستم اتوماسیون کسب و کار به معنی مکانیزه کردن فرایندهای موجود در کسب و کار می باشد . این نوع سیستمها به معنی استفاده از یک نرم افزار بخصوص در سازمان نیستند . سیستم مدیریت منابع سازمانی یا به اختصار ERP خود یکی از انواع سیستم اتوماسیون کسب و کار می باشد . شما با استفاده از روشهای متعدد مکانیزاسیون میتوانید سازمان خود را دیجیتال نمائید. ما در مرکز پشتیبانی انفورماتیک به شما برای اجرای سیستم اتوماسیون کسب و کار مشاوره خواهیم داد .

مدیریت فرایند های کسب و کار

برای اجرای هر نوع سیستم اطلاعاتی اولین قدم شناسائی فرایندهای سازمان می باشد . اجرای سیستم ERP نیز از این نوع سیستمها می باشد . پس اگر در سازمان شما یک نرم افزار مدیریت فرایند یا BPMS دارید بدانید شما برای اجرای ERP چند قدم از رقبای خود جلوتر هستید و بلوغ دیجیتال سازمان شما بیشتر از رقیبان شما می باشد . لزوم استفاده از سیستمهای BPMS امری بدیهی در سازمانهای امروزی می باشد . همکاران ما در این بخش به شما در جهت شناسائی فرایندها تحلیل فرایند ها و اجرای آنها کمک خواهند نمود .
ارائه خدمات مشاوره عملکردی سیستم های ERP

شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP که در ارائه خدمات در حوزه عملکرد این سیستم ها فعالیت دارند، به شرکت ها در شناسایی فرایند ها یا واحد هایی که نیاز است از طریق ERP مورد توجه قرار گیرد کمک می کنند.
مشاور عملکردی سیستم ERP از اطلاعاتی که سازمان در اختیار او قرار می دهد و همچنین دانش و تخصص خود استفاده می کند تا بهترین راه حل را برای بهبود وضعیت مجموعه کسب و کار پیدا کند.

مدیریت کسب و کار یک فرایند پیچیده است و عوامل زیادی می توانند مسیر تصمیم گیری ها را تغییر دهند. شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP با ارائه خدمات عملکردی به مدیران کمک می کنند تا حد زیادی از رخ دادن فرایند های اشتباه جلوگیری کنند.

مشاوره نصب سیستم ERP
ارائه خدمات مشاوره پیاده سازی سیستم های ERP

ارائه کنندگان خدمات مشاوره پیاده سازی سیستم های ERP مسئول اجرای موفق و به موقع نرم افزار ERP در پلتفرم های متعلق به سازمان هستند. در چنین مواقعی مسئولیت اصلی شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP کسب اطمینان از انتقال آرام و کامل شدن فرایند یکپارچه سازی یا پیاده سازی سیستم است. مشاور پیاده سازی نرم افزار ERP با پروسه شناسایی نیاز و ارزیابی ظرفیت کاری ندارد، صرفاً مسئول اجرای تمام عوامل در نظر گرفته شده برای سیستم و آمادگی در برابر مشکلات احتمالی در زمان اجرای نرم افزار است.

ارائه خدمات مشاوره نرم افزار ERP

در شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP، مشاور نرم افزار وظیفه نگهداری و سفارشی سازی خود نرم افزار را برای رفع نیازهای مشتری بر عهده دارد. این نوع خدمات با خدماتی که مشاور فنی ERP می دهد متفاوت است، مشاور نرم افزار به جای عیب یابی، بر روی تطبیق خود نرم افزار برای حل مشکل تمرکز می کند. به طور مثال برخی شرکت ها در حال حاضر دارای سیستم مدیریت منابع سازمانی هستند اما بنا به شرایط جدید نیازمند ایجاد تغییراتی به منظور بهبود عملکرد آن می باشند، در چنین مواقعی شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP صرفاً خدمات مشاور نرم افزاری را به شما پیشنهاد می کنند.

ارائه خدمات مشاوره فنی سیستم های ERP

برخلاف مشاور نرم افزار، مشاور فنی ERP پشتیبانی های فنی مربوط به نرم افزار را ارائه می کند و روی مشکلات احتمالی کارکنان سازمان در زمان استفاده از نرم افزار و فرایند های عیب یابی سیستم تمرکز دارد. در چنین مواقعی فرد مشاور علاوه بر این که در ERP مورد استفاده متخصص است، با ساز و کار مجموعه نیز آشنایی کامل دارد. شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP که در حوزه پشتیبانی فنی فعالیت دارند، پیش از بررسی نرم افزار، فرایند های جاری در شرکت را به طور کامل آنالیز می کنند.

ارائه خدمات مشاوره مالی سیستم های ERP

اگر بنا به نیاز مجموعه ضرورت دریافت خدمات مشاوره مالی سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی حس شود، مشاور مالی ERP درست مانند متخصص مشاوره نصب سیستم ERP عمل می کند با این تفاوت که تمرکز عمده او بر روی ماژول های مالی و حسابداری خواهد بود. این مشاور ها در زمینه امور مالی و حسابداری متخصص هستند و از این طریق امکان ارزیابی جامع تری از مسائل و مشکلات پیش رو در اجرای ماژول های مالی و حسابداری را فراهم می کند. این امر به ویژه برای شرکت هایی که به شدت به تراکنش های مالی و حسابداری خودکار متکی هستند بسیار مهم است.

یک متخصص مشاوره نصب سیستم ERP چه دانشی باید داشته باشد؟

در این مورد، تجربه متخصص مشاوره نصب سیستم ERP اولویت بسیار زیادی دارد؛ اما مانند هر جایگاه شغلی دیگری، دانش قدرت است و برای ارائه مشاوره خوب باید دانش لازم برای آن را داشت. مجموعه های کسب و کار به به یک مشاور ERP با سال ‌ها دانش علمی-صنعتی و توانایی ‌های پیاده ‌سازی نیاز دارند. تا به نیازهای آن ها گوش دهد و پشتیبانی مناسب را ارائه نماید.

با توجه به متمایز بودن حوزه فعالیت صنایع از یکدیگر، متخصص مشاوره نصب سیستم ERP باید بتواند بیشترین ارتباط را با کسب و کار مورد نظر برقرار کند و در آن زمینه تجربه کافی را داشته باشد. به طور مثال شرکت تولید بطری پلاستیکی و شرکت وارد کننده عطر، هرکدام با توجه به زمینه فعالیت خود (یکی تولید و دیگری تجارت) روش های منحصر به فردی برای مدیریت موجودی، ثبت فروش، فرآیند خرید و روش فروش دارند. از این رو متخصص مشاوره نصب سیستم ERP نمی تواند از یک راه حل برای هر دو استفاده نماید.

پروژه های ERP به پیچیدگی زیاد و دشواری در پیاده سازی شهرت دارند. به همین دلیل است که برخی از شرکت‌ ها برای مدیریت فرایند پیاده ‌سازی و یکپارچه ‌سازی آنها، مشاور ERP را استخدام می‌کنند. مشاور ایده‌آل لزوماً کسی نیست که قول دهد هر نیازی را که شما مطرح می‌کنید ارائه کند. صداقت، به خصوص در هنگامی که کاری غیر قابل انجام یا غیر اصولی است، بسیار بهتر از این است که خود را در مسیر شکست اجتناب ناپذیر قرار دهید. همیشه برای دانش متخصص مشاوره نصب سیستم ERP ارزش قائل باشید اما در عین حال از او بالاترین استاندارد ها را نیز انتظار داشته باشید.

بنابراین توضیحات، شما باید با یک شرکت مشاوره با سال ‌ها تجربه، خوشنام، دارای یک تیم مشاور داخلی، دارای تیم توسعه و سابقه کار با بسیاری از سازمان های مشابه در صنعت یا تجارت خود همراه شوید. در ادامه معیار های انتخاب متخصص مشاوره نصب سیستم ERP به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

معیار های انتخاب متخصص مشاوره نصب سیستم ERP چیست؟

زمانی که قصد دارید مجموعه کسب و کار خود را با تجهیز به سیستم ERP به سطح بالاتری ارتقا دهید با انبوه گزینه ها بین شرکت های مشاوره نصب و پیاده سازی ERP مواجه خواهید شد. در چنین مواقعی می توانید از نکات زیر برای ارزیابی آن ها و تعیین اینکه چه مشاوری می تواند نیاز های شما را برآورده کند، استفاده نمایید.

 • به دنبال شرکت مشاوره نصب سیستم ERP با تجربه خاص در صنعت و متناسب با اندازه شرکت خود باشید.
 • مشاوره ERP پیچیده است، انتخاب مشاوری که درک عالی از پروژه داشته باشد ضروری است. آنها باید در گوش دادن به نیازهای شما و رمزگشایی معضلات و ارائه راه حل های ابتکاری بسیار خوب باشند. مشاوران باید بتوانند درخواست های شما را درک و جاه طلبی ها و بودجه شما را به درستی کالیبره کنند.
 • یک شرکت مشاوره نصب سیستم ERP باید نیاز های شما و محدودیت های نرم افزار را برای ایجاد بهترین راه حل مناسب در نظر بگیرد. شما اغلب می توانید با ارزیابی الزاماتی که آنها جمع آوری کرده اند و اقداماتی که برای ارتقای عملیات شرکت شما به سطح بعدی انجام خواهند داد، تعیین کنید که آیا یک مشاور شنونده خوبی است یا خیر.
 • ارتباط و پاسخگویی نیز یکی از مهمترین عوامل در فرآیند پیاده سازی ERP است. اگر فرآیند های شما شامل محدودیت ‌های مختلف و جریان ‌های پیش ‌بینی نشده باشد، اساساً متخصص مشاوره نصب سیستم ERP با تجربه بالا کار هماهنگی شرکت شما و نرم‌افزار ERP را آسان‌ تر می‌کند.
 • شما مشاوری می خواهید که ترجیحاً در لحظات مناسب هم واکنشی و هم فعال باشد.
 • یافتن یک مشاور ERP که بتواند خود را با رویکرد های عملیاتی تیم های حاضر تطبیق دهد و به آنها برای بهره برداری از نرم افزار ERP کمک کند، حیاتی است.
 • پس از پیاده سازی نرم افزار، شرکت مشاوره نصب سیستم ERP باید بتواند اعضای مجموعه کسب و کار را در مورد نحوه استفاده از نرم افزار به موثرترین روش آموزش دهد. بدون این مهارت حیاتی، اعضای سازمان قابلیت استفاده از سیستم را نخواهند داشت که این مورد باعث از دست دادن زمان و هزینه مجموعه خواهد شد.
 • یک مشاور ERP باید دانش عمیق و گسترده ای از محصول داشته باشد و چندین گزینه را برای بررسی به شما ارائه دهد. مشاور باید به وضوح نیازهای کسب و کار را درک کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که شرکت مشاوره نصب سیستم ERP می تواند سیستم جدید را با نیازها و فرآیندهای خاص سازمان سفارشی کند.
 • حسن سابقه مشاور ERP و امکان دسترسی سازمان به شرکت مشاوره ای در مواقع ضروری از مواردی است که می تواند در انتخاب متخصص مورد نظر مؤثر باشد.
 • شرکت های بومی به سبب آشنایی کامل با مقررات اداری و فرایند های مدیریتی، مالی و تجاری ایران همواره نسبت به شرکت های بعضاً معتبر خارجی اولویت دارند. به عنوان مثال اصول حسابداری پذیرفته شده در ایالات متحده آمریکا یا اروپا تفاوت های زیادی با سیستم های اداری بنگاه های اقتصادی داخل ایران دارد.

شرکت مشاوره نصب سیستم ERP باید بتواند اعتماد شما را جلب نماید چرا که شما قصد دارید سرمایه پیاده سازی سیستم مدیریت منابع سازمان و در واقع مسیر مدیریتی آینده مجموعه کسب و کار خود را به او بسپارید. مشاور مناسب می تواند شرکت شما را از نظر رشد به جلو سوق دهد و موفقیت آن را تضمین کند. برای بررسی معیار های فوق می توانید سؤالات زیر را مطرح نمایید.

 • الزامات پروژه ERP سازمان شما چیست؟
 • شرکت مشاوره نصب سیستم ERP در چه نرم افزاری تخصص دارد؟ آیا این نرم افزار دارای ویژگی های متناسب با نیازهای کسب و کار شما است؟
 • آیا آنها شریک رسمی نرم افزار ERP هستند که می خواهید به کار ببرید؟
 • آیا آنها در زمینه یا صنعت شما تجربه دارند؟
 • چه مراجعی برای تایید تخصص خود دارند؟
کدام شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP فاقد صلاحیت لازم برای همکاری با سازمان شما هستند؟

از همکاری با کدام شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP باید اجتناب کرد؟ پاسخ به این سؤال از بخش قبلی اهمیت بیشتری دارد، چرا که همکاری با مشاوری که در فاقد صلاحیت لازم است می تواند مجموعه اقتصادی شما را دچار رکود مالی و یا رخوت در اجرای فرایند های جاری کند.

همانند بیشتر موقعیت ‌های مشابه، اغلب نشانه‌ های مشخص و آشکاری وجود دارد که نشان می ‌دهد تصمیم درستی در مورد انتخاب شرکت مشاوره نصب سیستم ERP گرفته نشده است. مواردی مانند ضرب الاجل های از دست رفته، عدم پاسخگویی پرسنل و عملکرد ضعیف از نشانه های بارز این موضوع هستند. از سوی دیگر، برخی از علائم که در زیر آورده شده، چندان قابل مشاهده نیستند اما با تشخیص به موقع آن ها قادر خواهید بود از بروز خسارت جلوگیری نمایید.

 • شرکت ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP بیشتر بهانه می آورد تا اینکه پیشرفت کند
 • سوالات کافی را در خصوص فرایند های جاری شرکت و موارد مربوط به آن نمی پرسد
 • ارزش کارمندان را کم اهمیت می داند
 • مشاور سعی می کند محصولات یا نرم افزار خاصی را به شما تحمیل کند
 • بدون در نظر گرفتن ویژگی های منحصر به فرد تجارت شما، راه حل های عمومی مطابق با صنایع دیگر را پیشنهاد می دهد.
یک شرکت مشاوره نصب سیستم ERP باید چه نیرو های تخصصی داشته باشد؟

بهترین شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP دارای تیم تخصصی کامل در زمینه های مرتبط هستند. این نیرو های تخصصی به منزله ابزار های شرکت مشاوره ای در ارائه راه حل های ابتکاری می باشند. به طور معمول شرکت های مشاوره ERP از نیرو های تخصصی زیر در کادر خود بهره می برند.

تیم برنامه نویس ERP

در شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP وظیفه این برنامه نویسان، پشتیبانی از برنامه های ERP است که شرکت از آنها استفاده می کند. این کار با بررسی، تجزیه و تحلیل و سپس تغییر سیستم های برنامه نویسی انجام می شود. همچنین از برنامه نویسان ERP انتظار می رود که نرم افزار را برای شرکت یکپارچه کرده و اسناد را در قالب مستندات نگهداری کنند.

تیم مدیریتی ERP

این متخصصان در شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP مسئول نگهداری نرم افزار و حصول اطمینان از این هستند که نتایج مهم و دقیقی برای سازمان تولید می کند. نقش مدیر ERP همچنین شامل نظارت بر سیستم و عملکرد آن، پیاده سازی ارتقاء نرم افزار و عیب یابی خطا ها است.

گروه تحلیلگران ERP

تحلیلگران ERP تمایل بیشتری به حل مسائل مربوط به فناوری اطلاعات در شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP دارند. این تحلیلگران همچنین با سازمان ها تعامل کامل برقرار کرده و با دانش تجاری مناسب و همچنین تلفیق مهارت های مشاوره ای، مشکلات آنها را حل می کنند. آنها همچنین باید به طور منظم گزارش تهیه کنند تا دیگران را از عملکرد روان ERP مطمئن سازند.

مدیر پروژه ERP

مدیران پروژه ERP باید نیاز و کاربرد های نرم افزار ERP را درک کنند. آنها همچنین مسئول اجرای پروژه های مختلف برای افزایش بهره وری کارکنان و حفظ روحیه هستند. در شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP تنظیم سرعت اجرای پروژه و تأمین خواسته های سازمان ها نیز به عهده مدیران پروژه است.

تیم اجرایی ERP

این گروه متخصص بیشتر با قطعات سخت افزاری سر و کار دارند. آنها آزمایش های دوره ای را به منظور کسب اطمینان از عملکرد صحیح سیستم، به روز بودن آن و ارائه نتایج صحیح انجام می دهند. بازرسی به موقع برای اطمینان از عملکرد خوب سازمان داخلی ضروری است.

انواع روش های پیاده سازی سیستم های ERP

شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP به طور معمول سامانه مدیریت منابع سازمانی را به سه روش و بر اساس نیاز های کاربران پیاده سازی می کنند.

 • نخستین روش پیاده سازی سیستم Cloud ERP است که گاهاً از آن به عنوان سرویس SaaS هم نام می برند. بر اساس این روش پیاده سازی سیستم ERP یک سازمان به طور مجازی از طریق «فضای ابری» توسط یک ارائه دهنده خارجی اجرا می شود.
  انجام این روش پیاده سازی توسط شرکت مشاوره نصب سیستم ERP هزینه کمتری دارد و سرعت پیاده سازی، ارتقاء و عملکرد آن نیز سریعتر است. با این حال ریسک های استفاده از فضای ابری شامل این نوع روش پیاده سازی نیز می شود.
 • ERP داخلی نقطه مقابل استفاده از خدمات فضای ابری است. در این روش سیستم ERP داخلی به صورت محلی (Local)بر روی سخت افزار و سرورهای رایانه اجرا می شود و توسط کارکنان فناوری اطلاعات مدیریت می شود.
  علی رغم این که انجام این روش پیاده سازی توسط شرکت مشاوره نصب سیستم ERP هزینه بیشتری برای سازمان در بر دارد؛ اما به سبب امنیت بسیار بالای آن و قابلیت کنترل 100 درصدی توسط مجموعه کسب و کار بسیار محبوب است.این روش پیاده سازی قابلیت سفارشی سازی را دارد و کنترل بیشتری بر فرآیند پیاده سازی در اختیار کاربران قرار می دهد.
 • سومین روش پیاده سازی که توسط شرکت مشاوره نصب سیستم ERP انجام می شود، ERP ترکیبی است و همان طور که از نام آن پیداست سیستم های ERP ابری و هم سیستم های ERP داخلی را برای استقرار داده ها با هم ترکیب می کند.

پیاده سازی ERP چقدر طول می کشد؟

پیاده سازی یک راه حل جدید ERP بسته به نتایج حاصل از بررسی های شرکت مشاوره نصب سیستم ERP، تعداد خدمات نرم افزاری، نوع سرور اعم از داخلی یا ابری و یا ماژول های در حال پیاده سازی می تواند بین 2 تا 24 ماه طول بکشد.
تعداد کاربران و همچنین سطح سفارشی سازی مورد نیاز برای یک سیستم ERP نیز بر جدول زمانی پروژه پیاده سازی ERP شما تأثیر خواهد داشت. به همین دلیل مهم است که در شروع یک پروژه تمام الزامات ERP خود را بررسی کنید تا مشاور شما بتواند تخمین دقیقی از مدت زمان پروژه شما ارائه دهد.

جدول زمانی یک عامل مهم برای قضاوت در مورد کفایت یک شرکت مشاوره نصب سیستم ERP است. برنامه زمانی پیشنهادی باید معقول باشد زیرا ضرب العجل های غیر اصولی منجر به تعجیل مشاوران ERP برای طراحی راه‌ حل می‌شود؛ بدون اینکه ابتدا به طور کامل کسب و کار شما و نیاز های آن را درک کرده باشند.
باید توجه داشت که هر گونه نیاز از دست رفته منجر به تأخیر های قابل توجه و هزینه های بعدی در طول عمر پروژه خواهد شد.

هزینه استفاده از خدمات شرکت مشاوره نصب سیستم ERP چقدر است؟

هزینه خدمات شرکت مشاوره نصب سیستم ERP بر اساس عوامل متعددی تعیین می شود. اما به طور کلی شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره ERP با توجه به موارد زیر هزینه اجرای پروژه را برآورد می کنند.

مشاوره نصب سیستم ERP
هزینه خدماتی که توسط شرکت مشاوره ای پیش از انتخاب و خرید نرم افزار ارائه می شود

این مورد تا حد زیادی به اندازه کسب و کار، پیچیدگی سیستم ERP در حال نصب و تعداد کاربران نهایی بستگی دارد. طبیعتاً هرچه یک کسب و کار بزرگتر باشد، فرایند های اداری مالی بیشتری در آن جریان خواهد داشت در نتیجه شرکت مشاوره نصب سیستم ERP زمان و منابع بیشتری برای آنالیز این فرایند ها و نیاز سنجی های مجموعه صرف می کند. هزینه در نظر گرفته شده برای این بخش را تا حد زیادی می توان با هزینه انجام شده برای ارائه خدمات مشاوره عملکردی سیستم های ERP برابر دانست.

هزینه های مربوط به خریداری نرم افزار و اخذ مجوز های آن

پس از بررسی فرایند های جاری شرکت و نیازسنجی های صورت گرفته توسط شرکت مشاوره نصب سیستم ERP، نرم افزار مورد نظر انتخاب می شود. در این مرحله باید هزینه های مربوط به خریداری یا دریافت مجوز نرم افزار را در نظر گرفت. این ها هزینه هایی هستند که باید با توجه به تعداد کاربران نرم افزار در سال تخمین زده شوند.

هزینه های مربوط به پیاده سازی سیستم ERP

برآورد هزینه های استقرار توسط شرکت مشاوره نصب سیستم ERP صورت می گیرد و شامل پیکربندی تجزیه و تحلیل کسب و کار، سخت افزار های مورد نیاز، سرور محل استقرار سیستم ERP (داخلی یا ابری) سفارشی سازی، ادغام و آموزش کاربر است. این هزینه ها بسته به شرکت مشاوره ای، اندازه شرکت، نرم افزار انتخابی و نیازهای خاص مجموعه کسب و کار متفاوت است.

هزینه های مربوط به پشتیبانی و نگهداری از سیستم ERP

و در نهایت، هزینه های مربوط به پشتیبانی مورد نیاز و مقیاس پذیری بالقوه سیستم ERP در نظر گرفته می شود. کاربران مجموعه پس از راه اندازی سیستم مدیریت منابع سازمانی مطمئناً به پشتیبانی شرکت مشاوره نصب سیستم ERP نیاز خواهند داشت؛ چرا که همواره نیاز است سیستم ERP با نیاز های روز شرکت هماهنگ باشد. بنابراین، لازم است در دراز مدت هزینه های اضافی برای پیکربندی، اصلاح یا ارتقاء و همچنین هرگونه پیشرفت اضافی در نرم افزار ERP پیش بینی شود.

خط پایانی

شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP با راه اندازی سیستم های مدیریت منابع سازمانی تمام فرایند های اصلی کسب و کار را در یک مجموعه متمرکز و یکپارچه می کنند که این موضوع به مدیر سازمان این امکان را می دهد که به صورت در لحظه و بر خط قادر به مشاهده و ردیابی عملیات های بخش های مختلف سازمان از زنجیره تامین تا مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) باشد.

یک سیستم ERP قادر است بسیاری از فرایند های سازمان را ردیابی کند، بنابراین به سطح بالایی از سفارشی سازی و مدیریت مستمر نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات به روز هستند. شرکت های مشاوره نصب سیستم ERP به منظور پیاده سازی و پشتیبانی از خدمات سامانه ERP با مجموعه های کسب و کار همکاری می کنند اما مسئولیت های آن ها بسیار فراتر از فروش، راه اندازی و پشتیبانی از سیستم مدیریت منابع سازمانی است.

یک شرکت ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP به مدیریت و اجرای برنامه ریزی منابع سازمانی در مجموعه های کسب و کار کمک می کند. آن ها دانش تخصصی در زمینه تحلیل و آنالیز عملکرد شرکت ها، فرایند های جاری در سازمان ها، اتوماسیون اداری و اصول حسابداری و مالی دارند. به این ترتیب با بررسی وضعیت سازمان ها قادرند بهترین روش های ERP را پیشنهاد نمایند. کارشناسان مشاوره نصب سیستم ERP با درک جنبه های فنی و عملکردی ERP می توانند این سیستم ها را برای رفع نیازهای سازمان اصلاح و سفارشی کنند؛ در واقع آن ها مسئول یکپارچه سازی موفق نرم افزار در شرکت هستند.

هدف اصلی مشاور ERP این است که مطمئن شود نرم افزار ERP آنها تا حد امکان روان و کارآمد اجرا می شود. به این ترتیب، شرکت های ارائه کننده خدمات مشاوره نصب سیستم ERP برای موفقیت در تحول دیجیتالی یک تجارت خوب نقش مهمی را ایفا می کنند. بر همین اساس باید علاوه بر دانش فنی، ویژگی های دیگری نیز داشته باشند تا سازمان ها بتوانند به آن ها برای اجرای ERP اعتماد کنند.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است