مرکز پشتیبانی انفورماتیک - پشتیبانی شبکه NETWORK SUPPORTمرکز پشتیبانی انفورماتیک - پشتیبانی شبکه NETWORK SUPPORTمرکز پشتیبانی انفورماتیک - پشتیبانی شبکه NETWORK SUPPORT

پشتیبانی شبکه

ارائه خدمات پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه به مجموعه فعالیت های گفته می شود که با هدف نگهداری و مراقبت از تجهیزات و شبکه انجام می شوند. یک کارشناس شبکه وظایف متفاوتی از جمله راه اندازی و بروز نمودن شبکه را دارد. به صورت کلی می توان خدمات یک شرکت پشتیبانی شبکه را به صورت زیر بیان نمود:

 • رفع ایرادات احتمالی و مشکلات موجود در شبکه
 • فراهم نمودن امنیت شبکه و نصب موارد امنیتی چون فایروال
 • بروز رسانی سرویس های شبکه
 • تست نمودن سرعت شبکه و تجهیزات آن
 • بررسی سالم بودن سخت افزار شبکه
 • آموزش نیرو ها برای کار با شبکه ها
 • ارائه مشاوره در خصوص خرید تجهیزات مورد نیاز شبکه و محل قرار گیری آنها
 • رفع ایرادات احتمالی موجود در شبکه
 • ارائه پیشنهاد های به موقع جهت نصب بروزترین سرویس ها

ارائه خدمات پشتیبانی شبکه تخصصی

منظور از پشتیبانی شبکه چیست؟

یک شرکت پشتیبانی شبکه خدمات خود را در دو حوزه نرم افزار و سخت افزار ارائه  می دهد:

 • در خصوص نرم افزار، شرکت وظیفه دارد تا از نرم افزار های بروز روی سیستم ها استفاده نماید. همچنین آپدیت نرم افزار ها و جایگزین نمودن آنها با نمونه های کارآمد بر عهده این شرکت می باشد.
 • در خصوص سخت افزار، انجام کابل کشی، بررسی عملکرد سخت افزار، استفاده از خنک کننده های مناسب و … بر عهده شرکت پشتیبانی شبکه می باشد.

 

پشتیبانی شبکه 
خدمات،تجهیزات،مشاوره
02159131

 

شرکت هایی که کار خدمات پشتیبانی شبکه را انجام می دهند، چه مهارت هایی باید داشته باشند؟

پشتیبانی شبکه یک کار حرفه ای می باشد که به تخصص و دانش زیادی نیاز دارد. از همین رو افرادی که در این حوزه فعالیت می نمایند، لازم است تا مهارت های متفاوتی داشته باشند که در زیر لیست شده اند:

 • یک کارشناس پشتیبانی شبکه برای اینکه بتواند مشکلات شبکه را به بهترین شکل با اعضای تیم حل نماید، نیاز به مهارت ارتباطی دارد. برخی از مشکلات نیاز به صبر دارند از همین رو پشتیبان باید آرام و صبور باشد. از سوی دیگر نیاز است تا با اعضای تیم هماهنگ باشد.
 • پشتیبان شبکه نیاز به مهارت های رایانه ای دارد. او باید بتواند مشکلات موجود را تجزیه و تحلیل نموده و مانع از مختل شدن فعالیت شبکه گردد.
 • خدمات پشتیبانی شبکه نیاز به دانش زیاد در خصوص انواع شبکه های کامپیوتری، راه اندازی شبکه ها و نگهداری از آنها دارد.
 • و …

چرا نیاز است تا از خدمات پشتیبانی شبکه استفاده نمایید؟

زمانی که شما اقدام به راه اندازی یک شبکه می نمایید، ممکن است به دلیل های متفاوت سخت افزار دچار مشکل شده یا شبکه امنیت خود ا از دست دهد. همچنین این احتمال وجود دارد که نرم افزار ها نیاز به بروزرسانی داشته باشند. در این موارد شرکت هایی که کار پشتیبانی انجام می دهند، ضمن بررسی مشکل، هر موردی که باعث اختلال در عملکرد شبکه می شود را از بین می برند. در شبکه های کامپیوتری ممکن است، مشکلات متفاوتی رخ دهد که برخی از شایع ترین موارد در زیر لیست شده اند:

مشکلات نرم افزاری شبکه و سرور:

جالب است که بدانید اکثر مشکلات شبکه ای به دلیل اختلالات نرم افزاری می باشد. از همین رو خدمات پشتیبانی شبکه شامل بررسی این دست اختلالات نیز می شود. در حوزه مشکلات نرم افزاری موارد متفاوتی وجود دارد که باعث ایجاد مشکل می شوند. به طور مثال ممکن است آی پی های استاتیک در شبکه تغییر نمایند یا امکان دارد که یک کلاینت DHCP را در رایانه خود غیر فعال نماید.

مشکلات سخت افزاری شبکه و سرور:

رفع مشکلات سخت افزاری از دیگر وظایف شرکت های پشتیبانی شبکه می باشد. گاها ممکن است تجهیزات شبکه مانند روتر، سرور، سوییچ و … دچار مشکل شوند. از همین رو پشتیبان شبکه می تواند منابع فرسوده را تعویض یا تعمیر نماید. باید در نظر داشته باشید که سخت افزار معیوب داخل شبکه می تواند تا حد زیادی روی سرعت انتقال دیتا تاثیر بگذارد.

مشکلات زیرساختی شبکه و سرور:

شرکت پشتیبانی شبکه، مشکلات و اختلالات زیرساختی را نیز بررسی می نماید. منظور از تجهیزات زیرساخت مواردی چون ترانک شبکه، کیستون ها، کابل شبکه و … می باشد. برای اینکه بتوان این نوع مشکلات را شناسایی نمود، لازم است تا حتما از تجهیزات مخصوص تست، بهره برد.

 

خدمات پشتیبانی فنی 

 

آشنایی با شرح وظایف شرکت پشتیبانی شبکه 

خدمات پشتیبانی شبکه فعالیت بسیار گسترده ای می باشد. از همین رو شرکت ها اغلب فعالیت های فوق را با توجه به مهارت خود محدود می نمایند. اما می توان فعالیت خدمات پشتیبانی شبکه را به صورت زیر بیان نمود:

 • در خدمات پشتیبانی شبکه نیاز می باشد تا عملکردهای زیرساختی بررسی شده و دلیل قطعی یا کندی مشخص گردد.
 • یک پشتیبان شبکه باید بتواند برای چالش های امنیتی راهکار مناسب ارائه دهد. استفاده از بسته های امنیتی مناسب، نصب فایروال های خوب و بکارگیری سیستم های تشخیص نفوذ تنها بخشی از وظایف پشتیبان های شبکه می باشند.
 • یک شرکت پشتیبانی شبکه باید بتواند به صورت منظم عملکرد تجهیزات را بررسی و کنترل نماید. به عبارت دیگر اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات بسیار مهم می باشد.
 • یکی از وظایف مهم کارشناسان شبکه، آموزش نیروهای غیر فنی می باشد. اگر کارمندان مجموعه نسبت به شبکه اطلاعاتی نداشته باشند، لازم است تا به آنها آموزش های مربوطه داده شود که هنگام کار با شبکه، امنیت آن را تحت الشعاع نبرند.
 • شرکت پشتیبانی شبکه در برخی موارد مدیریت اتاق های سرور را برعهده می گیرد. در همین رابطه نحوه تنظیم رک ها، جابجایی سخت افزار ها و نصب آنها دارای اهمیت خواهد بود.

خدمات پشتیبانی شبکه

با توجه به مواردی که در بالا بیان شد، می توان دریافت که خدمات پشتیبانی شبکه فعالیت های گسترده ای را شامل می شود. از آنجا که امنیت شبکه و فعالیت درست تجهیزات دارای اهمیت بالایی است، از همین رو اغلب راه اندازی، نگهداری  و کنترل شبکه ها تحت نظر شرکت های پشتیبانی شبکه انجام می شود. شرکت های مذکور با برنامه ریزی، مستند سازی و فراهم نمودن زیرساخت لازم، شرایط را برای فعالیت شبکه ها آماده می نمایند. از آنجا که راه اندازی اینگونه شبکه ها و نگهداری از آنها کار حرفه ای و تخصصی می باشد لذا نیاز است تا حتما از خدمات پشتیبانی شبکه شرکت های مربوطه بهره برد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است