مرکز پشتیبانی انفورماتیکمرکز پشتیبانی انفورماتیکمرکز پشتیبانی انفورماتیک

پشتیبانی و نگهداری شبکه

 پشتیبانی و نگهداری شبکه

پشتیبانی و نگهداری شبکه Network support and maintenance شامل تعمیر و نگهداری زیر ساخت شبکه و هر چیزی که در شبکه کامپیوتری سازمان شما در حال سرویس دهی به کاربران می باشد . لذا در این راستا مرکز پشتیبان شبکه و سرور با انعقاد پشتیبانی و نگهداری شبکه ، کلیه عملیات پشتیبانی ، نگهداری ، اقدامات پیشگیرانه و انجام تعمیرات در زمان بروز مشکل را در شبکه سازمان شما انجام میدهد . 

بر اساس سایز شبکه و تعداد سرور و سیستمهای کامپیوتری مورد استفاده انواع قرارداد پشتیبانی و نگهداری شبکه در مرکز پشتیبانی انفورماتیک منعقد میگردد . انعقاد قرارداد پشتیبانی شبکه ،  این اطمینان را به شما می دهد که تجهیزات شبکه و سرور موجود در سازمان شما همواره سالم و در حال سرویس دهی هستند .  در صورت نیاز به داشتن تیم پشتیبان شبکه با کارشناسان ما تماس گرفته ، همکاران ما جهت بازدید اولیه شبکه و سرور موجود در محل شرکت شما مراجعه و بررسی لازم را انجام میدهند . پس از بررسی و مذاکره در خصوص روش سرویس دهی پشتیبانی شبکه با کارفرما ، پیشنهاد قیمت پشتیبانی شبکه خدمت مدیریت کارفرما ارسال میگردد . 

در صورت تائید قیمت خدمات پشتیبانی شبکه و سرور ، قرارداد پشتیبانی و نگهداری شبکه فی مابین منعقد شده و مدیریت شبکه و سرورهای موجود در سازمان بر عهده تیم پشتیبانی فنی مرکز قرار میگیرد . 

پشتیبانی و نگهداری شبکه

پشتیبانی فنی  سخت افزار سیستمهای کامپیوتر

پشتیبانی فنی سیستمهای کامپیوتر سیستم عامل ، نرم افزارهای کاربردی 

پشتیبانی انواع تجهیزات جانبی رایانه 

انجام سرویس دوره ای سخت افزاری ( PM )

-پشتیبانی نرم افزار های کاربردی و راهبری نرم افزاری سیستم در سطح سیستم عامل و نرم افزارهای عمومی  با توجه به نیاز کاربر

پشتیبانی و نصب نرم افزار های آنتی ویروس

پشتیبانی فنی سخت افزاری شبکه مانند  سوئیچ ها ، روترها ، نگهداری رک ها 

پشتیبانی فنی سخت افزار سرور 

نگهداری و راهبری سیستم عامل سرور  و سرویسهای مبتنی بر سیستم عامل مانند Active Directory – DNS-DHCP-Fileserver

تهیهBackup و راهبری سیستمهای تهیه نسخه پشتیبان

پشتیبانی و نگهداری نرم افزار و سخت افزار فایروال شبکه  UTM Firewall

کنترل دائمی سخت افزارها و نرم افزار ها برای کاهش بروز مشکلات و کوتاه کردن زمان حل مشکل

راهبری  سرویسهای مبتنی بر  شبکه مانند اتوماسیون اداری و مالی

مرکز پشتیبانی شبکه و سرور مرکز پاسخگوئی مشکلات سرور و شبکه بصورت 7*8 پاسخگوی مشتریان است

کارشناس پشتیبانی و نگهداری شبکه

وظیفه کنترل شبکه را متخصصان پشتیبانی و نگهداری شبکه که به آنها متخصص پشتیبانی فنی نیز گفته می شود، انجام می دهند. آنها مشکلات شبکه کامپیوتری را تجزیه و تحلیل، عیب یابی و ارزیابی می کنند و نقش مهمی در نگهداری معمول شبکه های سازمان همچون انجام پشتیبان گیری از فایل ها و به روز رسانی سیستم ها ایفا می کنند. یک متخصص پشتیبانی شبکه ممکن است بخشی از تیم پشتیبانی داخلی IT سازمان باشد یا به عنوان بخشی از کارکنان پشتیبان فنی یک شرکت ارائه دهنده خدمات فناوری شبکه باشد. متخصصین مرکز پشتیبانی انفورماتیک آماده است تا از سیستم های فناوری اطلاعات سازمان شما حمایت کند.

 اعتماد به عامل انسانی

«کاربر نهایی» یک اصطلاح مفید برای افرادی است که از خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه بهره مند می شوند. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که بسیاری از ما کامپیوترهایی را که استفاده می کنیم، به اندازه اتومبیل های شخصیمان، درک نمی کنیم. اعتماد به حضور پشتیبان شبکه به دلیل طیف گسترده ای از وقایعی که ممکن است به طور روزانه رخ دهد، اهمیت بیشتری می یابد.

 همانطور که ما به یک مکانیک خودرو برای کمک به مشکلات اتومبیل خود نیاز داریم، باید به تیم پشتیبانی و نگهداری شبکه خود نیز اعتماد کنیم. همچنین از بسیاری جهات، فناوری اطلاعات مانند یک عمل پزشکی است. ما چیزهای زیادی در مورد بدن انسان و علم می دانیم، اما در عین حال، چیزهای زیادی نیز وجود دارد که نمی دانیم. خیلی چیزها غیر قابل پیش بینی است. چراکه سیستم های ارگانیک زیادی هستند و از این رو  همچنان شکاف های بزرگی از دانش در مورد نحوه تعامل آن ها وجود دارد.    

در دنیای کامپیوتر و در مسیر پشتیبانی و نگهداری شبکه نیز همینطور است. در صنعت فناوری اطلاعات، اصطلاحی وجود دارد که ما از آن استفاده می کنیم: “In The Wild”. پس از ایجاد یک سیستم کامپیوتری یا یک برنامه کاربردی، آزمایش های زیادی بر روی آن ها انجام می شود. این در حالی است که آزمایش ها در هر شرایطی قابل اجرا نیست.  “In The Wild” اصطلاحی است که پس از منتشر شدن سیستم یا برنامه رایانه ای برای عموم به آن اطلاق می شود. 

 ما نمی‌ توانیم هر چیزی را که در تماس آن سیستم یا برنامه کامپیوتری با سیستم‌ های دیگر یا برنامه هایی که هرگز با آن ‌ها آزمایش نشده ‌اند، است را پیش ‌بینی کنیم. این مسئله به تنهایی می تواند نمایانگر  میزان زیادی از عدم دقت در آزمایش های عیب یابی باشد.  یک متخصص پشتیبانی شبکه برای کسب موفقیت، باید محقق خوبی باشد و بر قوانین اساسی منطق تکیه کند.بر اساس گزارش موسسه گارتنر در سال 2020 شرکت خدمات پشتیبانی شبکه بیشترین تماس ها را در حوضه فناوری اطلاعات در دنیا داشته اند .    

یک پشتیبانی شبکه با دقت بالا انجام می شود

بهترین راه برای یک متخصص فناوری اطلاعات ارائه پشتیبانی و نگهداری شبکه، در سطح فردی است. در مرکز پشتیبانی انفورماتیک، وظیفه ما این است که توضیح دقیقی از مشکل به دست آوریم، با دقت به صحبت های فرد گوش دهیم، آنچه می گوید را جدی بگیریم و از او بخواهیم تا چایی  که ممکن است با دقت و جزئیات آن را توضیح دهد و بعد ببینیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. 

گاهی اوقات افراد جزئیات مهم را حذف می کنند، شاید آنها خجالت می کشند، یا به این دلیل که نمی دانند آن مسئله مهم است یا حتی به این دلیل که متوجه آن نشده اند، از آن مسئله صحبتی نمی کنند. ما باید به همه چیز در اطرافمان توجه کنیم، نه فقط به آنچه روی صفحه نمایش مقابلمان است. ما مشکل را مشاهده می کنیم، تمام جزئیات را جمع آوری می کنیم و سپس در مورد مشکل و راه حل آن تحقیق می کنیم.

پشتیبانی و نگهداری شبکه ایده آل در سطح سازمانی، به تمام جنبه های خدمات توجه خواهد کرد. لازم است که شما به عنوان یک کاربر نهایی، هنگامی که اتفاقی رخ می دهد سریع واکنش نشان دهید و برای جلوگیری از مشکلات در همان گام اول، اقدام کنید. 

اینجاست که نظارت بر شبکه وارد می ‌شود. انگشت شما را روی نبض یا رگ حیاتی سازمان می گذارد و از ازدحام ترافیک جلوگیری می‌ کند، مطمئن می‌ شوید سیستم ‌ها با سرعت کامل کار می‌ کنند، فضای ذخیره‌ سازی پر نیست، و نسخه های جدید و به‌ روزرسانی‌ها روی آن اعمال می ‌شوند. در صنعت امروز، نظارت بر شبکه به صورت منظم به همان اندازه مهم است که ما توجه به سلامت بدن مهم است.

امنیت شبکه کامپیوتری

از همان زمانی که کامپیوترها و مفاهیم پشتیبانی و نگهداری شبکه برای اولین بار به وجود آمدند، امنیت شبکه مهم بوده است، اما اهمیت امنیت در دهه گذشته به طور تصاعدی افزایش یافته است. امروزه مرکز پشتیبانی انفورماتیک، امنیت را محرک شماره 1 خود در برنامه ریزی و نگهداری شبکه می داند. داده ها را می توان با درایوهای USB، سی دی و تلفن های هوشمند به سرقت برد و همچنین می‌توان آن ها را از طریق ایمیل، اتصالات اینترنتی، اسنایفرهای بی ‌سیم ارسال کرد. در واقع، اخیراً کشف شده است که می‌توان اطلاعات را از صفحه ‌هایی که نمی ‌بینید، رمزگشایی کرد، فقط بر اساس صداهایی که مانیتور تولید می‌ کند.

پشتیبانی و نگهداری شبکه به منظور حفظ امنیت نیز اعمال می شوند. مهم است که داده های ارزشمند خود را در مقابل سرقت و خارج شدن از سازمان خود حفظ کنید، همچنین مهم است که از شبکه خود محافظت کنید تا چیزی به آن نفوذ نکند. فایروال ها مهم هستند، اما کافی نیستند. آنها فقط ترافیکی را که شما به آنها می گویید متوقف کنند، متوقف می کنند. 

عوامل بسیاری می توانند فقط بر اساس  یک کلیک ساده که روی وب سایت مورد علاقه خود انجام داده اید، بدون اطلاع شما وارد شبکه شما شوند. امنیت یک جنگ سرد است. مدام در حال پیشرفت و تشدید است. چیزی به عنوان سپر نقره ای یا اعمال یک بار پشتیبانی و نگهداری شبکه وجود ندارد.

 هر بار که به یک اقدام دفاعی جدید می رسید، مهاجمان در تلاش برای شکست دادن آن هستند. هرچه تجهیزات و برنامه های شما قدیمی تر باشند، هر روز که می گذرد به مهاجم زمان بیشتری می دهد تا ویژگی های نوع سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده آن را مطالعه کند و نقاط ضعفش بیابد. به همین دلیل است که ارتقاء سخت افزار و نرم افزار قدیمی  به طور منظم بسیار مهم است.

اصول اساسی پشتیبانی و نگهداری شبکه

مفهوم شبکه، مجموعه ای از سخت افزارها و سرورها و همچنین فضای نرم افزاری همچون فضای ابری و اطلاعات و نرم افزارهای موجود را شامل می شود. همانند سایر توابع کسب و کار، یک اکوسیستم سالم با فعالیت های روزانه، متکی بر اقدامات پیشگیرانه و پیش بینی استراتژیک های آسیب زا است. اصول اساسی پشتیبانی و نگهداری شبکه معمولاً شامل موارد زیر است:

امنیت شبکه

پیاده سازی لایه های دفاعی قوی و به روز، مانند فایروال های مدیریت ترافیک، شبکه های خصوصی مجازی، کنترل دسترسی کاربر، اقدامات احراز هویت دوگانه، بازرسی های ورودی برای استفاده از اسناد، هشدارهای نفوذ بلادرنگ و امنیت خودکار گزارش ها.

عملکرد شبکه

تجزیه و تحلیل وقایع غیر معمول همچون عملکرد سرعت و قابلیت اطمینان دستگاه های شما از جمله استفاده از پهنای باند، الگوهای ترافیکی، محدودیت ها، از کار افتادن سرورها، لگ اتصالات، تأخیرها و …

به روز رسانی منظم سخت افزارها و نرم افزارها

برنامه ریزی به روز رسانی در سراسر اجزای شبکه و رابط ها که به نوبه خود، هر دو عملکرد کلی پشتیبانی و نگهداری شبکه و دفاع از امنیت را تحت تأثیر قرار می دهد. 

مقیاس‌ پذیری شبکه

اطمینان از نرم ‌افزار و سیستم ‌های سخت ‌افزاری مناسب با عملیات فعلی، تعداد کاربران شبکه، مکان‌ های نقطه پایانی و عملکردهای تجاری.

انطباق با زیرساخت فناوری اطلاعات

حفظ انطباق داخلی با رویه های شرکت و همچنین مقررات خارجی دولت و سیاست ها

تعمیرات پیشگیرانه شبکه  

استفاده از گزارش‌ ها و تجزیه و تحلیل‌ های تولید شده خودکار برای شناسایی و اصلاح مشکلات برای سراسر اکوسیستم فناوری اطلاعات – یا حداقل عیب ‌یابی آنها – قبل از اینکه به مشکلی اساسی تبدیل شود.

روش های عملیات پشتیبانی و نگهداری شبکه

امروزه سه روش اولیه برای پشتیبانی و نگهداری شبکه وجود دارد:

کارکنان داخلی

کارشناسان داخل سازمانی IT که در مدیریت سازمان حضور دارند و حفاظت از امنیت، نظارت بر ترافیک، ذخیره سازی داده ها و بازیابی، سلامت سخت افزار، کنترل های کاربری، انطباق، مقیاس پذیری و کلیه اقدامات حضوری نظارت بر شبکه در محل کسب و کار را با کمک ارتباط با سازندگان تجهیزات اصلی، پیاده سازی می کند.

سازندگان تجهیزات اصلی (OEM)

قطعات نرم افزار و همچنین سیستم عامل گسترده شبکه شما، اغلب با قراردادهای پشتیبانی و نگهداری شبکه ارائه شده توسط OEM ها ارائه می شود. OEM ها در موقعیت قدم ابتدایی قرار می گیرند تا بتوانند خدمات تعمیر و نگهداری مانند به روز رسانی های سیستم، ممیزی های عملکرد و نصب و راه اندازی نرم افزارها و … را ارائه دهند،

 هرچند ممکن است مراقبت های پیشگیرانه قوی تر یا مقرون به صرفه را ارائه ندهند. نمونه هایی از برترین OEM های امروزی برای نرم افزارها و سخت افزارها عبارتند از IBM، Cisco، Dell، Arista، Juniper، Nokia، HPE و سایر فعالان عرصه صنعت جهانی.

تعمیر و نگهداری توسط شخص ثالث (TPM)

اجرای برنامه های پشتیبانی و نگهداری شبکه توسط شخص ثالث، یک جایگزین برون سپاری برای پیاده سازی سیستم ها و تجهیزات IT و همچنین کاهش نگرانی های متعددی در مورد مدیریت کل زیرساخت های فناوری اطلاعات و پیاده سازی تغییرات به روز رسانی ها و کاهش اختلالات است. این شرکت ها تمایل دارند بسته های خدمات پشتیبانی دقیق تر و شخصی سازی شده تری را در مقایسه با OEM ارائه دهند. 

هریک از گزینه های پشتیبانی داخلی و برون سپاری ها دارای مزایای خاص خود هستند. مواردی همچون مقیاس سازمان شما، قابلیت های کارکنان IT شما و همچنین بودجه در دسترس شما، متغیرهای اصلی در تعیین این مسئله هستند که برای پشتیبانی و نگهداری شبکه شما یک رویکرد سنتی داخلی بهتر است

 یا برون سپاری به شرکت های ارائه دهنده خدمات و یا حتی ترکیبی از هر دوی آنها که البته هر یک در جایگاه خود برای حفظ سلامت زیرساخت های فناوری اطلاعات سازمان شما کارآمد هستند.

ارائه یک طرح پشتیبانی و نگهداری شبکه

یک برنامه پشتیبانی و نگهداری شبکه، شامل بسته مفصلی از خدماتی است که می توانید انتظار دریافت آن را داشته باشید تا به وسیله آن سیستم های خود را در حال اجرا نگه دارید. 

خدمات این طرح باید گستره اقداماتی را که کسب و کار شما برای اجرا به آن نیاز دارد، همچون اجرای به ‌روزرسانی ‌های لازم، اطمینان از نصب صحیح و انجام ممیزی برای شناسایی خطاهای احتمالی و … را پوشش دهد. اغلب، سازندگان تجهیزات اصلی شما برنامه های خدمات مدیریتی را نیز ارائه می دهد تا سعی کند خرابی محصولات خود را به حداقل برساند. اما دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد تکیه بر OEM ها به تنهایی برای کسب و کار شما کافی نیست. 

چرا خدمات ارائه دهندگان تجهیزات برای پشتیبانی شبکه یک سازمان کافی نیست

یکی از این دلایل ناکافی بودن خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه توسط ارائه دهندگان تجهیزات این است که برای مثال شما می خواهید برنامه تعمیر و نگهداری شبکه شما کارآمد، مقرون به صرفه و از نظر استراتژیک انعطاف پذیر باشد،

 اما قراردادهای گران قیمت و سنگین OEM ها آن را تضمین نمی کند. همچنین شما نمی توانید مطمئن باشید که OEM ها تمام کارهایی را که برای نیازهای شبکه شما ضروری است، انجام می دهد. 

کاری که یک شرکت پشتیبانی و نگهداری شبکه شخص ثالث (TPM) انجام می دهد این است که می ‌تواند بر کل سیستم شما نظارت داشته باشد، حتی اگر از تولیدکنندگان نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی استفاده کنید و البته این کار را با هزینه بسیار مناسب ‌تر انجام می‌ شود.

 علاوه بر این، یک شرکت TPM می تواند یک برنامه پشتیبانی ایجاد کند که کاملاً بر اساس نیازها و کاربردهای شما شخصی سازی شده است. شما می توانید با نمونه هایی از این وظایف معمولی بیشتر آشنا شوید تا در مواقع نیاز، از ملزومات بالقوه در زیرساخت های سیستم خود آگاهی بیشتری داشته باشید.

نمونه هایی از وظایف پشتیبانی و نگهداری شبکه

بسیاری از اپراتورهای تجاری درک اولیه ای از اقدامات پشتیبانی و نگهداری شبکه به صورت پیشگیرانه دارند، اما ممکن است شما در مورد اقدامات خاصی که می توانید از ارائه دهنده خدمات خود انتظار داشته باشید، دچار سردرگمی شوید. در اینجا شش مورد از رایج ترین وظایف مربوط به، به روز نگه داشتن سرورها و دستگاه های شما آورده شده است.  

نصب و راه اندازی شبکه

برای نیل بسوی سازمان الکترونیک پس از ایجاد برنامه استراتژی فناوری اطلاعات توسط مشاور IT اولین قدم داشتن یک زیر ساخت شبکه مناسب ایت تا بتواند به عنوان بستر مقاوم و کاراند هر سیستمی که در آینده نیاز داشته باشیم را بر روی آن راه اندازی کنیم . زیر اخت شبکه مجموعه زیرختهای ارتباطی مانند کابل شبکه ، فیبر نوری ، شبکه وایرلس و سرور های موجود و تجهیزات امنیت شبکه و ذخیره سازی اطلاعات می باشد.

قرارداد پشتیبانی و نگهداری سرور

پس از اجرای شبکه و راه اندازی سرورها با توجه به اهمیت بسزائی که سرورها در سازمان دارند لزوم داشتن یک قرارداد پشتیبانی سرور که در این قرارداد امور تعمیر و نگهداری سرور را به عهده تیم متخصص پشتیبانی سرور بگذاریم ، امری بدیهی می باشد. در این خصوص ما با داشتن این تیم تخصصی جهت پشتیبانی سرور در کنار شما خواهیم بود و به شما اطمینان میدهیم سرور های شبکه همواره بدون فعالیت نمایند .

نمونه هایی از وظایف پشتیبانی و نگهداری شبکه

بسیاری از اپراتورهای تجاری درک اولیه ای از اقدامات پشتیبانی و نگهداری شبکه به صورت پیشگیرانه دارند، اما ممکن است شما در مورد اقدامات خاصی که می توانید از ارائه دهنده خدمات خود انتظار داشته باشید، دچار سردرگمی شوید. در اینجا شش مورد از رایج ترین وظایف مربوط به، به روز نگه داشتن سرورها و دستگاه های شما آورده شده است.  

1. عیب یابی مشکلات شبکه

شما اگر علائم هشداردهنده یا مشکلات کوچک را برای مدت طولانی نادیده بگیرید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که مخرب هستند و تعمیر و اصلاح را پرهزینه می کنند. کاری که ارائه ‌دهندگان پشتیبانی و نگهداری شبکه می‌توانند انجام دهد این است که از تجربه و دانش خود برای عیب‌یابی مشکلاتی که شبکه شما با آن مواجه است، استفاده می کنند و یک راه حل ساده برای آن ارائه می دهند.

 آنها چندین پیشنهاد درباره راه حل های مفید و مقرون به صرفه پیش رو به شما ارائه می دهند تا شما انتخاب کنید مشکل چگونه برطرف شود.

2. نصب و پیکربندی محصولات

یکی از وظایف پشتیبانی و نگهداری شبکه، اعمال پیکربندی های جدید است. هر زمان که تجهیزات جدیدی دریافت می ‌کنید یا نرم ‌افزاری برای به‌ روزرسانی دارید، به احتمال زیاد، نیاز به انجام نصب و پیکربندی باشد. 

به طور مشابه، هنگامی که تغییرات اجتناب ‌ناپذیر در دفتر اتفاق می‌ افتد یا کاربر جدیدی اضافه می ‌شود، ممکن است نیاز باشد تنظیمات شبکه شما برای تطبیق با این تغییرات، پیکربندی مجدد شود. اگر این کار اشتباه انجام شود، عملکرد شرکت شما دچار اختلال می شود و زمان ارزشمندی از کارمندان شما گرفته می شود، زیرا آنها در این شرایط درگیر تنظیمات نامناسب هستند.

پشتیبانی و نگهداری شبکه

3. نظارت و بهبود عملکرد شبکه

نظارت بر عملکرد شبکه از دیگر وظایف پشتیبانی و نگهداری شبکه است. عملکرد نامناسب شبکه می تواند یک قاتل بی سر و صدا برای پتانسیل یک شرکت باشد. اگر عملکرد شبکه شما با سایر شرکت ها مطابقت نداشته باشد، شرکت شما برای همگام شدن با رقبای خود، راه بسیار سختی در پیش خواهد داشت و البته اگر چیزی برای مقایسه با آن نداشته باشید، قضاوت درباره عملکرد شبکه ممکن است دشوار باشد. شما می توانید با آوردن شخصی برای عیب ‌یابی و نظارت بر شبکه خود، از نحوه عملکرد و کارهایی که می ‌توانید برای کارآمدتر کردن سیستم شبکه خود انجام دهید، آگاهی شوید.

4. برنامه ریزی برای رشد

اگر پشتیبانی و نگهداری شبکه خود را به طور مداوم چک نکنید، ممکن است شبکه نتواند وزن گسترش و رشد سازمان شما را تحمل کند. اگر قصد دارید تعداد نیروی کار خود را افزایش دهید، داشتن سروری که بتواند ایستگاه های کاری بیشتری را اضافه کند، ضروری است. شما باید بتوانید این کاربران جدید را بدون هیچ مشکلی به شبکه خود اضافه کنید. علاوه بر این، با ایجاد مستندات شبکه و به روز نگه داشتن آن، امکان رشد کسب و کار شما بدون خطر کند شدن، امکان پذیر است. اطمینان از اینکه مقیاس پذیری در سیستم شما به درستی ساختار یافته است، عملکرد را بهینه می کند و دردسرهای گسترش شبکه را کاهش می دهد.

5. اطمینان از انطباق

بخش مهمی از عملکرد پشتیبانی و نگهداری شبکه شما این است که مطمئن شوید همه ابزارهای مورد استفاده با خط مشی ها و مقررات قانونی شرکت شما مطابقت دارند. این انطباق همواره باید در اولویت شما باشد. شما نه تنها می خواهید از به خطر انداختن کسب و کار خود جلوگیری کنید، بلکه باید محافظت از اطلاعات مشتریان خود نیز بسیار مهم بدانید. این مسئولیت ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما با برنامه صحیح پشتیبانی شبکه، دیگر نیازی به نگرانی درباره تعمیر و نگهداری نظارتی نیست.

6. ایجاد امنیت شبکه قابل اعتماد

متأسفانه، هر کسی می تواند به ویژه بدون اقدامات احتیاطی مناسب، در معرض نفوذ به شبکه قرار بگیرد. با توجه به حجم عظیمی از داده ها در سرور، نباید آن را بدون محافظت رها کنید. خوشبختانه، خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه می تواند با ایمن کردن فایروال های ضروری، VPN ها و تاکتیک ‌ها، از نفوذ جلوگیری کند. در این حالت، در حالی که سیستم ‌های اعتبارسنجی کاربر راه‌اندازی می‌ شود، 

از روش اعتبارسنجی، احراز هویت و حسابداری (AAA) قابل اعتماد، استفاده می‌شود. امنیت شبکه شما یکی از مهمترین عناصری است که باید حفظ شود و پشتیبانی و نگهداری شبکه به طور مداوم، به شرکت شما کمک می کند تا در برابر تهدیدات احتمالی ایمن بماند. در این بین، اگر یک رخنه ایجاد شود، شبکه ای که به درستی پشتیبانی می شود، رویه هایی برای ثبت رویداد و پاسخ های خودکار برای حرکت به جلو در نظر خواهد گرفت.  

سایر خدمات در پشتیبانی و نگهداری شبکه: ایجاد برنامه ای مخصوص شما

مواردی که گفته شد، شش مسئولیت رایج هستند، اما بسیاری از وظایف دیگر نیز وجود دارد که یک برنامه پشتیبانی و نگهداری شبکه می تواند مستلزم آن باشد. بسته به نیاز شرکتتان، ممکن است به سایر خدمات همچون مدیریت حساب‌، برنامه ‌ریزی برای پشتیبان‌ گیری یا تعویض تجهیزات معیوب نیز نیاز پیدا کنید. صحبت کردن با ارائه دهنده خدمات پشتیبانی در مورد گزینه های مد نظر خود، به شما کمک می کند بتوانید یک برنامه سفارشی ایجاد کنید تا شبکه و همه دستگاه های مورد استفاده مجموعه شما، بر اساس بهترین عملکرد ممکن کار کنند.

کدام دستگاه های سخت افزاری به پشتیبانی نیاز دارند؟

خوب است که با وظایف معمول پشتیبانی و نگهداری شبکه آشنا باشید، اما ممکن است درک انواع سخت ‌افزارهای دخیل در اجرای سریع شبکه شما نیز مفید باشد. به غیر از ایستگاه های کاری معمول، شبکه شما توسط زرادخانه ای از دستگاه های دیگر، از جمله سیستم پایانه مودم کابلی، سرورها، سوئیچ ها و روترها نیز تغذیه می شود. در اینجا نگاهی دقیق تر به هر یک از این موارد و نحوه نگهداری آنها در بهترین حالت خود می اندازیم.

1. CMTS

سیستم پایانه مودم کابلی یا CMTS وسیله ای است که امکان تبادل سیگنال های دیجیتال را فراهم می کند. این سیستم، ترافیک ورودی در یک کانال را می گیرد و آن را به یک ISP هدایت می کند. یک CMTS می تواند اندازه های مختلفی از مودم کابلی را ارائه دهد. کیفیت مودم های کابلی مرتبط، بسته به فاصله آنها تغییر نمی کند. 

  پشتیبانی و نگهداری شبکه به CMTS نیز کمک می کند، زیرا آنها قادر می سازد به فیلترهای اولیه برای محافظت در برابر حملات کاربران غیرمجاز دست یابند. این یکی از دلایلی است که انجام به روز رسانی و شبکه برای دستگاه هایی مانند CMTS را ضروری می سازد. این پشتیبان ها می تواند از خراب شدن سیستم ها و باگ ها و تهدیدات امنیتی جلوگیری کند.

2. سرورها

یکی دیگر از سخت افزارهایی که نیاز به پشتیبانی و نگهداری شبکه دارند سرورها هستند. داشتن یک سرور قابل اعتماد و کارآمد بخشی جدایی ناپذیر از داشتن یک تجارت امن، قوی و سودآور است. این سرورها به شما امکان می دهند منابع شبکه را مدیریت کنید و به عنوان یک شرکت پایدار باقی بمانید. 

از نظر فنی، هر رایانه، دستگاه یا هر برنامه ای می‌تواند یک سرور باشد، به شرطی که دارای یک مخزن مرکزی اختصاصی باشد که به ارائه منابعی مانند دسترسی به سخت‌ افزار، فضای دیسک یا سایر فایل ‌ها و اطلاعات ضروری برای هر رایانه دیگری، کمک کند. پشتیبانی و نگهداری شبکه در سرورها بسیار مهمتر تر از ایستگاه کاری متوسط است چراکه عملکردهایی که سرور انجام می دهد با سایر ایستگاه های کاری در سیستم متفاوت است.

 اکثر سرورهای اختصاصی دارای ویژگی ها و تنظیمات منحصر به فردی برای افزایش عملکرد خود هستند. یک سرور همچنین ممکن است به منابع تغذیه جداگانه، شبکه ها و حتی سرورهای دیگر متصل شود. اضافه شدن رم با کارایی بالا، پردازنده سریعتر، وجود چندین هارد دیسک با ظرفیت بالا و وظایف حیاتی دیگری که سرور انجام می دهد، سبب شده تا اهمیت اعمال پشتیبانی بر روی این سرورها افزایش یابد.

3. سوئیچ ها

ضرورت پشتیبانی و نگهداری شبکه در سوئیچ ها نیز حائز اهمیت است. یک سوئیچ، داده های دریافتی را می گیرد و آنها را به مقصدی در شبکه محلی هدایت می کند. در اصل، یک سوئیچ یک تونل الکترونیکی، بین منبع و مقصد ایجاد می کند که هیچ ترافیک دیگری نمی تواند وارد آن شود. به همین دلیل، می توان بدون برخورد ارتباط برقرار کرد. با این حال، اگر مشکلی در سوئیچ ها پیش بیاید، احتمالاً ارتباط شما مختل خواهد شد. شبکه شما باید بتواند اطلاعات را به اشتراک بگذارد، و نگهداری مناسب می تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که چنین اتصالاتی قوی باقی می مانند.

4. روترها

بررسی روترها نیز در بسته پشتیبانی و نگهداری شبکه جای دارند. در حالی که سوئیچ، تونل ایجاد می کند، یک روتر نیز شبکه ها را به هم متصل می کند. روترها شبیه سوئیچ ‌ها هستند، اما می ‌توانند بسته ‌های اطلاعات را بین شبکه ‌های مختلف ارسال کنند و محدود به ارتباطات گره به گره در همان شبکه نباشند. روترها نیز مانند هر یک از این دستگاه‌ ها و نرم افزارهایی که اجرا می ‌شوند، بدون نگهداری منظم و مناسب در معرض آسیب هستند. 

به عنوان بخشی از اقدامات پشتیبانی و نگهداری شبکه، باید یک برنامه جهت علائم هشدار دهنده برای بررسی سخت افزاری در مواقع داغ شدن بیش از حد و یا مسدود شدن فن ها وجود داشته باشد. درست مانند سایر رایانه ‌های موجود در شبکه، اطمینان از اینکه آنها آخرین به‌ روزرسانی ‌ها را دارند نیز می‌تواند به شما در جلوگیری از بروز مشکلات کمک کند.   

رویکردهای مختلف برای پشتیبانی و نگهداری شبکه

دو فلسفه اصلی در پشتیبانی و نگهداری شبکه سازمان شما وجود دارد که البته تنها یکی از آنها با یک تعریف واقعی برنامه پیشگیرانه مطابقت دارد:

وقفه محور

در مدل وقفه محور، تست شبکه و عیب یابی پس از شناسایی یک مشکل رخ می دهد. این روش در نتیجه کاهش نظارت روزانه بر فناوری اطلاعات است، با این حال این مدل آسیب هایی همچون بیشتر از کار افتادن سیستم ها، خطاها و تعمیرات پرهزینه برای رفع خطا را به همراه دارد.

ساختاریافته

در یک محیط پشتیبانی و نگهداری شبکه ساختاریافته، به‌ روزرسانی ‌ها و فعالیت ‌های سیستم به‌ طور مداوم و به صورت روزانه انجام می‌ شوند. فلسفه شبکه ساختاریافته با هدف به حداقل رساندن اختلالات سرویس با شناسایی مسائل یا ناهنجاری های بالقوه قبل از گسترش آنها در محیط های سیستم است.

برنامه نگهداری شبکه چیست؟

در حقیقت یک برنامه نگهداری شبکه، یک رویکرد ساختاریافته را برای مدیریت کل اکوسیستم فناوری اطلاعات سازمان شما نهادینه می کند. این برنامه، هماهنگی ها را ارتقا می دهد و به طور فعال بر سرورها، ذخیره سازها، نرم افزارها و سخت افزارهای دستگاه و همچنین برنامه های شما به ویژه بر آنهایی که از OEM های مختلف هستند یا در چندین رابط کار می کنند، نظارت می کند. 

هنگامی که یک برنامه معمول پشتیبانی و نگهداری شبکه با موفقیت اجرا می شود، تمام اجزای اصلی شبکه شما را در ایمن ترین و به روزترین شرایط در حال اجرا نگه می دارد و همزمان خطاها یا مشکلات احتمالی را قبل از تبدیل شدن به اختلالات تجاری شناسایی می کند.

چه چیزی در پشتیبانی و نگهداری شبکه پیشگیرانه منظم شما نقش دارد؟

نظارت بر سلامت و ایمنی سرورها، روترها، دستگاه ‌ها و نرم ‌افزار شما شامل چند حوزه کلیدی است. این اصول نگهداری پیشگیرانه را در نظر می گیرد. در حالی که فعالیت‌ های زیادی مطابق با تعریف کلی برنامه ‌ریزی برای پشتیبانی و نگهداری شبکه وجود دارد، سازمان شما کدام یک را انتخاب می کند و کدام را به OEM یا TPM خود واگذار می کند؟ 

 

نظارت 24 ساعته ،7 روز هفته در پشتیبانی شبکه

امروزه سازمان ها مجموعه ای پیچیده از دستگاه ها، پلتفرم ها و نقاط پایانی را مدیریت می کنند. با افزایش تصاعدی موبایل، فضای ابری و محیط ‌های مجازی مرتبط و همچنین گسترش کار از خانه یا سیاست ‌های BYOD (دستگاه خود را بیاورید)، باید زیرساخت ‌های سنتی و بی ‌سیم، تحت یک سیستم ترکیبی قرار گیرند تا بتوانند دسترسی کاربر را ثبت و کنترل کنند

 و سپس هنگامی که فعالیت عجیبی را تشخیص دادند به شما هشدار دهند. چنین نظارت، پشتیبانی و نگهداری شبکه قوی شامل موارد زیر می باشد:

_ شناسایی پیشرفته نقض و تهدید

_ گزارش و داده فعالیت های ثبت شده

_ مراقبت از آنتی ویروس

_ نرم افزارهای امنیتی قوی

_ ابزارهای جمع آوری برای ردیابی رفتارهای غیرعادی شبکه یا سرور

_ پشتیبان گیری 24 ساعته اطلاعات جامع با تنظیم تقویمی

تعمیر و نگهداری دستگاه

برای نگهداری درست از دستگاه‌ های فیزیکی، سازمان ‌ها باید ابتدا درک درستی از نحوه صحیح نگهداری آن دستگاه‌ ها داشته باشند و سپس سلامت و فعالیت ‌های آن ‌ها را ردیابی کنند. برنامه های پشتیبانی و نگهداری شبکه پیشگیرانه، جامع ترین نمای کلی از عملکرد دستگاه های فعلی را نشان می دهد. 

آنها همچنین ترافیک دستگاه ها را در نظر می گیرند و همچنین نحوه نظارت بر تحویل بسته برای شناسایی درخواست ها، انتقال و ذخیره داده ها در دستگاه های شبکه را ارائه می دهند. سایر فعالیت های تعمیر و نگهداری دستگاه در برنامه منظم عبارتند از:

_ به ‌روزرسانی‌ ها یا پیکربندی ‌های دستگاه برنامه ‌ریزی‌ شده در مسیر پشتیبانی و نگهداری شبکه، به ‌علاوه یک روش اعلان که اطمینان می ‌دهد کاربران از به ‌روزرسانی ‌های آینده دستگاه و همچنین یک سیستم تأیید برای محتوای آن به ‌روزرسانی ‌ها آگاه هستند.

_ یک نقشه شبکه کامل، شامل تصویر کاملی از روترها، سوئیچرها، سرورها و سایر دستگاه های فیزیکی

_ نظارت و هشدارهای رابط

_ محاسبات آستانه دستگاه شبکه پایه

پشتیبانی و نگهداری شبکه

نگهداری ذخیره سازی

در پشتیبانی و نگهداری شبکه، نگهداری صحیح سرورها و فایل های ذخیره سازی یکی از نادیده گرفته ترین جنبه های مدیریت اکوسیستم فناوری اطلاعات است. شرکت ها تلاش می ‌کنند تا تجهیزات قدیمی را برای نیازهای ذخیره ‌سازی فعلی استفاده کنند و به این ترتیب، فشار را برای خرید آخرین فناوری ذخیره‌ سازی در بازار با قیمت ‌هایی که ممکن است بالا باشد یا نباشد، از خود کم می کنند. به عنوان یک اصل مهم در یک برنامه پشتیبانی و نگهداری شبکه تجهیزات بازسازی شده، سیستم های ذخیره سازی را می توان از نظر عملکرد، مقیاس و امکان سنجی، در استراتژی های زیر بررسی کرد:

_ تجدید سخت افزار OEM مناسب

_ داده ها و اطلاعات ذخیره سازی به روز و دقیق

_ روش ‌های ذخیره ‌سازی فایل ‌ها در سرورهای داخلی و خارجی

_ تجزیه و تحلیل هزینه سرمایه گذاری های ارزشمند در سیستم های ذخیره سازی و زیرساخت های کل

مدیریت اجرایی در پشتیبانی و نگهداری شبکه

در پی اقدامات پشتیبانی و نگهداری شبکه، بهترین شیوه‌ مدیریت عملکرد، استقرار سیستم ‌های ردیابی اتصالات، سرعت و روش ‌های استفاده از دستگاه ‌های درون شبکه و همچنین ترسیم رابط‌ های بهتر و اعمال سیاست ‌های تقویت عملکرد کلی است. سازمان‌ ها می‌ توانند با استفاده از داده ‌های سرعت سرور، تأخیر داده، عملکرد دستگاه و موارد دیگر، از برنامه نگهداری پیشگیرانه، برای به ‌روزرسانی‌ های کیفیت خدمات و پیکربندی مجدد رابط ‌ها استفاده کنند. 

در این شرایط، طول عمر تجهیزات افزایش می یابد و برنامه های نرم افزاری سریع تر عمل می کنند و اتصالات اینترنتی تقویت شده برای خروجی های بهتر در اختیار کارکنان قرار می گیرد.ما در ویدئو های آموزشی در خصوص پشتیبانی و نگهداری شبکه های کامپیوتر توضیحات جامعی ارائه داده ایم .

چرا به پشتیبانی و نگهداری شبکه نیاز دارم؟

برنامه های پشتیبانی و نگهداری شبکه، بخش عمده ای از حوزه های فناوری اطلاعات را به فعالیت های کنترل شده و روشمند تبدیل می کند. این کار یک الگوی برنامه ریزی شده از تعهدات روزانه را ایجاد می کند که به طور کلی مدیریت فناوری سازمان شما را بهبود می بخشد چراکه زمانی که فناوری مختل شود، پتانسیل توقف عملیات وجود دارد. جدای از کاهش ریسک، اجرای تعمیر و نگهداری شبکه داخلی و برون سپاری زمانی ضروری است که شرکت،  در حال تجربه یکی از شرایط زیر باشد:

1. زیرساخت کامپیوتری رو به رشدی دارید

دلایل زیادی وجود دارد که سازمان ها به دنبال گسترش مجموعه های نرم افزاری و سخت افزار فیزیکی IT خود هستند، که پیوست آن به پشتیبانی و نگهداری شبکه نیاز دارند از جمله:


_ شما در حال افزایش داده ها هستید، از ذخیره سازی اطلاعات مشتریان پس از فروش تا ردیابی بینش های تحلیلی بازار

_ شما در حال مهاجرت به فضای ابری یا ادغام با نوع دیگری از سیستم سازمانی مبتنی بر فضای ابری هستید.

_ شما در حال راه اندازی یک پلتفرم تلفن همراه یا برنامه تلفن همراه جدید هستید.

_ شما در حال توسعه یا نوسازی سرورها و تجهیزات ذخیره سازی خود برای افزایش عملکرد شبکه هستید.

_ شما در حال پیکربندی برنامه های OEM متفاوت، تحت یک سیستم مدیریت چتری هستید.


برنامه های پشتیبانی و نگهداری شبکه با هماهنگ کردن تجهیزات یا نرم افزارهای جدید با فناوری اطلاعات قدیمی و همچنین همگام سازی چندین پلت فرم OEM، نصب و پیکربندی ها را ساده می کند.

2. شما فاقد یک برنامه بازیابی قوی هستید

طبق یک مطالعه، تنها 36 درصد از شرکت ها یک سیاست رسمی مبتنی بر امنیت سایبری دارند. میانگین رخدادهایی که منجر به از دست دادن داده ها می شود، بیش از 5000 دلار برای کسب و کارها هزینه دارد، با این حال تنها یک سوم ممیزی و ارزیابی سالانه، امنیت سایبری اجرا می شود. از حملات بدافزار و باج ‌افزار گرفته تا حذف تصادفی داده ‌ها توسط یک کارمند، همگی حوادث پرهزینه ای هستند که رفع آن ها سخت و به ‌طور بالقوه برای کسب‌ و کارها فلج کننده هستند. 

در حقیقت، برنامه های پشتیبانی و نگهداری شبکه، برنامه دقیقی از پشتیبان گیری و ذخیره سازی داده ارائه می کنند. همچنین مشاوران شخص ثالث در شرکت های پشتیبانی در مورد اینکه هر چند وقت یک ‌بار از داده‌ های سازمانی پشتیبان‌ گیری ‌شود، کدام داده ‌ها حیاتی هستند و کدام ‌داده ها باید بایگانی شود و همچنین درباره اینکه بهترین مکان ‌های پشتیبان‌ گیری در محل و از راه دور کدام است، نظرات تخصصی ارائه می‌ دهند.

3. شما می خواهید استفاده و عملکرد شبکه خود را بهتر درک کنید

درک درست از عملکرد واقعی شبکه می تواند صرفه جویی قابل توجهی در هزینه شرکت شما ایجاد کند. یک برنامه پشتیبانی و نگهداری شبکه گزارش ‌هایی از عملکرد، الگوهای ترافیک و استفاده از اینترنت و همچنین میزان پهنای باند را در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید با استفاده از این داده‌ های عینی، اکوسیستم فناوری اطلاعات خود را بر این اساس تنظیم کنید و استفاده و کنترل‌ های دسترسی هوشمندتری را در نظر بگیرید، همچنین می توانید قراردادهای پهنای باند مناسب‌ تری را انتخاب کنید و در زمان مناسب بدون ایجاد مانع در عملیات ارتقا یک شبکه اشباع، سیستم شبکه سازمان خود را برای یک مقیاس ‌تجاری تنظیم کنید.

4. شما به اقدامات امنیتی سایبری قوی بیشتری نیاز دارید

بازیابی اطلاعات در پشتیبانی و نگهداری شبکه تنها یک متغیر در معادله امنیت سایبری است. با ورود هرچه بیشتر انواع تجهیزات به محل کار، سازمان ‌ها زمینه های بیشتری را برای هک شدن و ورود بدافزارها و باج‌ افزارها، دستکاری‌ های هوش مصنوعی، حفره‌ های امنیتی سیستم ‌عامل، نرم ‌افزارهای قدیمی و تهدیدات امنیتی سایبری مدرن ‌تر را به دست می آورند. قانون های جدید محل کار، پیچیدگی امنیتی بیشتری را به این بخش اضافه می کند. 

به عنوان مثال، شیوع روزافزون رسانه های مجازی، سازمان ‌ها را مجبور به راه‌ اندازی پورتال‌ های ورود به شبکه و اتصالات امن برای کارکنان از راه دور می ‌کند. همان کارمندان نیاز به دسترسی خارج از محل به همان فایل‌ های داده، برنامه‌ ها و نرم‌ افزارهایی دارند که در دفتر استفاده می ‌کنند، با همان سرعت و عملکرد، بدون اینکه امنیت کل را تهدید کند.

در پایان، در پشتیبانی و نگهداری شبکه همه چیز در جهت خدمت به کاربران نهایی است. ما در مرکز پشتیبانی انفورماتیک می‌دانیم که یک متخصص پشتیبان فنی خوب در درجه اول به معنای دوستدار مردم بودن است. ما می خواهیم به مشتریان خود خدمت کنیم. همه ما به هم نیاز داریم و باید به پیشرفت یکدیگر کمک کنیم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است